ANKARA PRIJETI EU Turska javnost je bijesna,a Erdogan jednim potezom može izazvati kaosu Europi

ANKARA PRIJETI EU Turska javnost je bijesna, a Erdogan jednim potezom može izazvati kaos u Europi

Foto: Hina

TURSKI predsjednik Recep Tayip Erdogan, koji vodi kampanju za referendum 16. travnja u svrhu proširenja predsjedničkih ovlasti, u nedjelju popodne optužio je Nizozemsku da se ponaša kao “banana republika”, a Europu prozvao za šutnju.

>> Turski premijer prijeti Nizozemskoj i Europi: “Pripremite se na najjaču moguću odmazdu”

>> MEĐUNARODNI SUKOB Nizozemska zabranila slijetanje ministru, Erdogan poludio: To su ostaci nacista!

>> NOVI INCIDENT Nizozemska zabranila ulaz turskoj ministrici u konzulat, Erdogan odmah uzvratio

>> Nova Erdoganova prijetnja: “Uzburkat ću svijet ako mi zabrane govor u Njemačkoj”

>> TURSKA UZDRMALA EU Erdogan otvoreno prijeti Europi, u sukob se uključile Danska i Francuska

>> DIPLOMATSKI RAT Što stoji iza Erdoganovog sukoba s Njemačkom i Nizozemskom?

Turski predsjednik nastoji putem svojih ministara lobirati kod brojnih Turaka koji žive i rade u europskim državama da se odazovu na referendum o promjeni turskog ustava, no vlasti nekoliko zemalja takve su skupove zabranile, a Nizozemska je i spriječila dolazak dvoje turskih ministara što je izazvalo diplomatsku krizu.

“Vrana vrani oči ne kopa”

“Pozivam sve međunarodne organizacije u Europi i drugdje da nametnu sankcije Nizozemskoj”, rekao je Erdogan u nedjelju na skupu u pokrajini Kocaeli blizu Istanbula te nastavio “Je li Europa nešto rekla? Nije. Zašto? Zato jer vrana vrani oči ne kopa. Nizozemska se ponaša kao banana republika”.

Turski predsjednik i ranije je kritizirao nizozemske vlasti za ponašanje koje podsjeća na “nacizam i fašizam” pošto je Nizozemska u subotu ispratila do granice ministricu za obitelj Fatimu Betul Sayan Kayu te nešto ranije spriječila slijetanje zrakoplova kojim je trebao doputovati turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu.

Nizozemski premijer Mark Rute u nedjelju je pozvao na smirivanje napetosti, ali je Erdogan na takvu ponudu uložio prigovor.

“Vi još niste platili cijenu da biste govorili o popravljanju odnosa s Turskom”, grubo je odgovorio Erdogan pred tisućama svojih pristaša u Kocaeliju na sjeverozapadu zemlje.

“Još morate objasniti vašu drskost”, dodao je i poručio “Mi smo strpljivi, ali naš će odgovor biti oštar”.

Mase dočekale ministricu

U nedjelju ujutro turski prosvjednici nakratko su zamijenili nizozemsku zastavu turskom na nizozemskom konzulatu u Istanbulu. Den Haag je zatim uložio prosvjed turskim vlastima koje su obećale istragu incidenta.

“Doživjeli smo nehumano i nemoralno ponašanje”, rekla je novinarima ministrica Kaya koju je u zračnoj luci Ataturk u Istanbulu dočekala masa s turskim zastavama.

Erdogan je već optužio Zapad za islamofoboiju i nacizam te je pozvao međunarodne organizacije da nametnu sankcije Nizozemskoj.

Erdogan ima jakog asa u rukavu kojim može destabilizirati Europu

Zapravo, događanja u Nizozemskoj samo su kap koja je prelila čašu. Još ranije slične su skupove otkazale Njemačka i Austrija. No, u ovom ratu stvari bi se lako mogle oteti kontroli, a Turska ima itekako jak adut u svojoj ruci. Podsjetimo, od prošle godine na snazi je sporazum između EU i Turske o migrantima prema kojima velik broj izbjeglica i migranata s Bliskog istoka ostaje u Turskoj. Još jučer je turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu rekao kako bi sporazumi s EU, uključujući i dogovor o migrantima, mogli postati upitni ukoliko EU ne implementira viznu liberalizaciju za Tursku. Kriza koja je u međuvremenu eskalirala još je ozbiljnija.

Turska trentutno na svom teritoriju, u zamjenu za milijarde eura, drži milijune migranata i izbjeglica. Erdogan je već više puta EU prijetio puštanjem migranata u Europu, a ako bi to zaista napravio, teško je i zamisliti kakav bi to utjecaj imalo Europsku uniju.

Nizozemci u srijedu izlaze na izbore

Nizozemsku u srijedu očekuju izbori, a ankete govore da Rutte i protuislamski političar Geert Wilders vode vrlo tijesnu utrku. Rutte je zabranu održavanja turskih skupova i sudjelovanje turskih ministara na njima obrazložio prijetnjom za javni red i mir. U Nizozemskoj živi oko 500.000 turskih imigranata i njihove djece, a većina ima dvojno državljanstvo i mogu glasovati u obje zemlje.

U glavnom gradu Švedske je vlasnik dvorane koja je trebala ugostiti skup s dužnosnikom iz turske vladajuće stranke poništio ugovor o zakupu, ne obrazloživši svoju odluku. Skupove su također zabranile i Njemačka i Austrija.

U petak je njemački ustavni sud priopćio da se turski vladini dužnosnici ne mogu  pozivati na njemačka ustavna prava kako bi ušli u zemlju radi političkih nastupa. Ta je odluka objavljena dok jačaju napetosti jer su u Njemačkoj otkazani turski skupovi potpore referendumu 16. travnja kojim bi Erdogan trebao dobiti široke ovlasti.

U priču se danas uključili Francuzi i Danci

Danas su se u sukob na relaciji Turska – Nizozemska uključili i Francuzi i Danci, a time se kriza dodatno proširila.

Francuski ministar Jean-Marc Ayraul pozvao je na “smirivanje” diplomatske krize između Turske i Nizozemske.

“U povodu trenutačnih napetosti između Turske i nekoliko članica Europske unije, Francuska poziva na smirenje. Poziva također turske vlasti da se izbjegnu ekscesi i provokacije”, poručio je ministar, u priopćenju.

“Neophodno je pokazati odgovornost i izbjeći beskorisne polemike”, dodao je.

No, iz potez danskog premijera Larsa Rasmussena u Ankari će sasvim sigurno smatrati uvredom. On je, naime, svom turskom kolegi Binaliju Yildrimu, rekao kako bi bilo najbolje da ne dolazi u službeni posjet.

“Taj posjet ne bi se mogao odvijati, a da pritom zanemarimo trenutne turske napade na Nizozemsku. Predložio sam turskome kolegi da odgodi naš sastanak”, napisao je danski premijer u priopćenju.

Erdogan još ranije Nizozemskoj poručio da će “platiti cijenu”

Turski predsjednik Erdogan još je ranije upozori Nizozemsku da će “platiti cijenu” .

“Oni će svakako platiti cijenu i naučiti što je diplomacija”, kazao je.

Erdogan je optužio Nizozemsku za “drsko” ponašanje i zaprijetio da će sam putovati na skupove u inozemstvo.

“Zapad je jasno pokazao svoje pravo lice zadnjih nekoliko dana. To što smo vidjeli… jasno je pokazivanje islamofobije”, ustvrdio je.

“Rekao sam da sam mislio da je nacizam završen, ali sam bio u krivu. Nacizam živi na Zapadu”, istaknuo je. On je pozvao međunarodne organizacije da nametnu sankcije Nizozemskoj.No, što se krije u pozadini svega?

U pozadini cijele krize stoji dugo pripremani projekt turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana o ustavnim reformama kojima bi Turska prešla iz parlamentarne u predsjedničku republiku.

Sličan politički sustav, naravno, imaju SAD, Francuska i druge zapadne demokracije. Međutim, Erdoganova sve autoritarnija vladavina , koja je nakon neuspjelog puča u srpnju prošle godine eskalirala sustavnim čistkama u državnoj administraciji, policiji, sudstvu, na sveučilištima i u medijima, razlog je za zabrinutost analitičara o budućnosti turske demokracije uslijed ovih reformi.

Ako referendum prođe, naime, Erdogan će dobiti znatno šire ovlasti, uključujući slobodu da izravno postavlja ministre, priprema proračun, bira većinu saveznih sudaca i donosi određene zakone dekretom. Štoviše, predsjednik će moći proglasiti izvanredno stanje i raspustiti parlament, piše BBC. No, da bi referendum prošao Erdoganu su potrebni glasovi brojne emigracije i zbog toga su se i organizirali sporni skupovi.

Index.ba

Back to top button