Brammertz pred UN-om: Zabrinuti smo zbog poricanja zločina koje su utvrdili i sudovi

Tužilac Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i Mehanizma za međunarodne krivične sudove (MMKS), Serge Brammertz, danas se obratio Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija.

Tužilac je započeo svoje obraćanje rekavši da se izricanje prvostepene presude u predmetu Mladić i presude po žalbi u predmetu Prlić i drugi očekuje do kraja novembra 2017, dok se očekuje da će postupak u predmetu Stanišić i Simatović početi sljedeće sedmice. Tužilac je takođe izvijestio Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija o statusu drugih postupaka pred MMKS, uključujući i o podnošenju žalbenih podnesaka u predmetima Karadžić i Šešelj.

Tužilac Brammertz je takođe izvijestio Vijeće o naporima Tužilaštva da pruži podršku krivičnom gonjenju za ratne zločine na nacionalnom nivou u Ruandi i na području bivše Jugoslavije. Tužilaštvo je nedavno, zajedno s državnim tužiocem Ruande, održalo petodnevni program izgradnje kapaciteta za tužioce iz Ruande i drugih istočnoafričkih država o istrazi i krivičnim gonjenjem za ratne zločine. Osim toga, Tužilaštvo će kasnije ovog meseca predstaviti prevod na bosanski, hrvatski ili srpski jezik svoje publikacije o krivičnom gonjenju pred MKSJ za zločine seksualnog nasilja počinjene u ratu.

U odnosu na krivično gonjenje za ratne zločine na nacionalnom nivou na području bivše Jugoslavije, tužilac je izjavio:

“Prethodno sam izvještavao da se regionalna pravosudna saradnja u pitanjima krivičnog pravosuđa na području bivše Jugoslavije kreće u pogrešnom smjeru, a to je i danas slučaj”.

Na kraju, tužilac Brammertz je izrazio zabrinutost Tužilaštva zbog nastavka kontinuiranog i široko rasprostranjenog poricanja zločina i odbijanja da se prihvate činjenice koje su utvrdili MKSJ i MKSR. Tužilac je rekao: “Poruka poricanja i revizionizma je jasna i glasna. Priznajemo svoje žrtve, ali ne i vaše. Vaši ratni zločinci su naši heroji”.

Tužilac je pozvao da se na taj izazov hitno odgovori. Izjavio je: “Kada neodgovorni zvaničnici koriste podjele, diskriminaciju i mržnju da bi obezbjedili vlast, sukobi i zvjerstva mogu poprimiti sopstvenu logiku. To je bio slučaj prije dvije decenije kada su genocid i etničko čišćenje započeti, a to važi i danas. Sa zatvaranjem MKSR, i predstojećim zatvaranjem MKSJ, sada je važnije nego ikada da se odgovori na ovaj izazov. Da bi se obezbijedila mirna budućnost mora postojati zajedničko prihvatanje nedavne prošlosti”.

Tužilac je završio svoje obraćanje rekavši: “MKSJ će pre kraja ove godine ispuniti svoj mandat. Time će se zatvoriti jedno važno poglavlje koje je ovo Vijeće započelo prije dvadeset četiri godine. Rad na ostvarivanju pravde za žrtve ratnih zločina počinjenih u bivšoj Jugoslaviji i Ruandi će se ipak nastaviti”.

Back to top button