Najljepša priča kvalifikacija: U državi im bijesni rat, domaće utakmice igraju daleko od domovine, a na korak su od SP-a

Najljepša priča kvalifikacija za SP je Sirija. Nikad nije bila na SP-u, a najbliže je došla sada. Kad su mnogim stanovnicima te države fudbaleri jedina radost…

600_1504632393sirija

Sirija je pobjedom u posljednjem kolu posljednjeg kruga azijskih kvalifikacija mogla otići direktno na Svjetsko prvenstvo. No, do 90. minute gubila je kod Irana, koji je već ranije sve riješio i osigurao prvo mjesto.

Da je tako ostalo, uz remi Uzbekistana i Južne Koreje (0:0), Sirija bi ostala i bez dodatnih kvalifikacija.

Ipak, bajka se nastavlja! U 90. minuti Omar Al Somah je pogodio za 2:2, pa se sirijski san nastavlja. Usput, to su prva dva gola koja je Iran primio, tek u desetoj utakmici.

Završili su kao treći u grupi, s istim brojem bodova, ali boljom gol-razlikom od Uzbekistana. U play-offu će igrati dvije utakmice protiv Australije ili Saudijske Arabije.

Južna Koreja u zadnjem je kolu, tako, izborila svoje deveto svjetsko prvenstvo zaredom. Niz je počeo 1986. godine.