Ovo vam doktori nikad neće reći: Bolest srca nije ni slučajna ni nasljedna, a evo koji je pravi lijek!

U posljednje vrijeme strah od srčanih oboljenja sve je prisutniji i među mlađim generacijama, onima u tridesetima i četrdesetima. Drukčiji način života i obilje stresa s kojima se mlađe generacije svakodnevno susreću, loše prehrambene navike i nedovoljno tjelesnog kretanja neki su od razloga zbog kojih se srčani problemi javljaju sve ranije.

Prema podacima svjetske zdravstvene organizacije, od 1970. do 2000. evidentiran je porast srčanih oboljenja za čak 300 posto, a u mnogim slučajevima oni dovode do prerane smrti.

Jeste li se ikada zapitali zašto, na primjer, od kardiologa nikada nećete čuti savjete o prevenciji srčanih oboljenja?

Zašto se osobama koje već imaju tegobe ne preporučuje više kretanja, vožnja biciklom, plivanje, planinarenje, rad u bašti, promjena ishrane uz obavezno izbacivanje s jelovnika pržene i masne hrane, koja je ubica srca i krvnih sudova?

Srčane bolesti nisu slučajnost i nisu nasljedne, a to znači da ih svojim načinom života možete spriječiti. Zato, ako već doktori ne mjare za vaše zdravlje, budite vi oni koji će o tome razmišljati – jer vaš je život u pitanju. Uzmite stvari u svoje ruke i ne dopustite da drugi odlučuju o tome koliko dugo će vaše srce kucati.

Klasični / holistički pristup zdravlju srca

Srećom, danas ima sve više osvješćenioh lekara. Među takve spada i američki kardiolog dr Džek Volfson. Nakon višegodišnje prakse, kako kaže, umorio se od neuspjeha što ih je doživio propisujući pacijentima lijekove za srce, od kojih su se mnogi osjećali čak i lošije.

Razočaran svime što je u svojoj praksi doživio, dr Volfson odlučio je da objelodani činjenice, koje se zataškavaju zbog sprege između kardiologa i moćne farmaceutske industrije.

Dr Volfson ističe da kardiolozi tokom svog školovanja ne uče kako da spriječe srčane bolesti, već kako da propisuju lijekove. Budući da je veliki dio doktora finansiran od strane farmaceutske industrije, njihova je uloga, nažalost, samo da na brzinu propišu lijekove.

Dr Volfson tvrdi da kardiolozi, samim tim što pacijentima uskraćuju prave informacije o zdravlju srca, bukvalno „ubijaju svoje pacijente“. Uviđajući svu ispraznost takvog pristupa pacijentima, ovaj je kardiolog odlučio da nešto promijeni pa je otvorio sopstvenu firmu “Wolfson Integrative” kardiologiju, gdje se zdravlju srca pristupa na holistički način.

Tu svaka osoba dobija konkretne savjete prvo o tome kako spriječiti i liječiti kardiovaskularne bolesti – i to bez lijekova, na prirodan način.

Srce prepoznaje samo prirodno

Šta je čovjeku potrebno za zdravo srce: pravilna ishrana bazirana na obilju zelenog lisnatog povrća, začina i orašastog voća, puno kretanja i fizičke aktivnosti, dovoljno sati odmora i kvalitetnog sna, što duži boravak na suncu.

Najbolja hrana za srce

Kelj – zeleno lisnato povrće koje obiluje vitaminom K, esencijalnim nutrijentom koji pridonosi tome da kalciju, ostane u kostima, a van naših arterija. Sadrži vitamin C koji čuva zdravlje arterija.

Cvekla – čuva zdravlje srca, poboljšava cirkulaciju u krvnim sudovima i snižava pritisak.

Klorela – ova zelena alga koja spada u supernamirnice, pokreće cirkulaciju i smanjuje rizik od srčanih bolesti. Veže na sebe teške metale, i zato je izvrsna i za detoks organizma.

Avokado – izvrstan izvor vitamina C, vlakana, magnezijuma i kalijuma, koji je važan jer igra ulogu u svakom otkucaju srca i kontrakciji mišića.

Bademi – baš kao i ostali orašasti plodovi, bademi čuvaju srce. Obiluju vitaminom E, koji je veliki saveznik zdravlja srca.

Maslinovo ulje – sadrži zdrave mononezasićene masnoće, djeluje protivupalno i snižava krvni pritisak.

Ostale namirnice koje pomažu zdravlju vašeg srca: brokoli, spanać, bobičasto voće, tamna čokolada, citrusi, nar, kokosovo ulje, zeleni čaj, začini poput ruzmarina. origana i timijana, sjemenke celera.

Izvor: novi.ba

Back to top button