5 Prirodnih Načina Za Liječenje Niskog Krvnog Pritiska

Vjerovatno već znate da je hipertenzija (povišen krvni pritisak) jedno od najučestalijih oboljenja današnjice, zbog čega ljekari posvećuju sve više pažnje ovom zdravstvenom problemu. Međutim, problemi sa krvnim pritiskom mogu se javiti i zbog njegovih niskih vrijednosti. Hipotenzija, odnosno nizak krvni pritisak u nekim slučajevima takođe može biti opasan, i tada je nepohodno njegovo liječenje.

Uzroci i posljedice niskog krvnog pritiska
Prema statistici, nizak krvni pritisak češće se javlja kod žena. U najrizičniju grupu spadaju žene srednjih godina, kao i osobe ženskog pola koje nisu dovoljno fizički aktivne i koje na poslu provode puno vremena u sedećem položaju. Rizik od hipotenzije povećava se i u trudnoći.
Hipotenzija može da nastane uslijed dehidratacije organizma, gubitaka većih količina krvi zbog obilnog krvarenja, zatim kod težih oblika bakterijskih infekcija, preteranog konzumiranja alkohola i cigareta. Nizak krvni pritisak mogu da izazovu i neka hronična oboljenja, poput endokrinih bolesti, bolesti jetre, oboljenja centralnog nervnog sistema. Takođe, hipotenzija može biti uzrokovana i dugotrajnom upotrebom lijekova protiv visokog krvnog pritiska i protiv pojedinih neuroloških oboljenja, poput depresije ili Parkinsonove bolesti.

Zbog niskog krvnog pritiska mogu se javiti poremećaji u menstrualnom ciklusu, a to se dodatno može iskomplikovati ukoliko žena primjenjuje neki oblik stroge dijete. Kod osoba muškog pola hipotenzija za posljedicu može da ima pad potencije.

Simptomi hipotenzije
Nizak krvni pritisak u mnogim slučajevima ne prate nikakve tegobe i tada je gotovo bez izuzetka on bezopasan. Međutim, kod nekih osoba mogu se javiti određeni simptomi. Hipotenzija se ispoljava na različite načine, a najčešći simptomi niskog krvnog pritiska su: konstantan osjećaj umora i iscrpljenosti, česta pospanost, nedostatak energije, opšta slabost organizma, vrtoglavica, zamagljen vid, malaksalost. Takođe, ako osoba ima probleme sa pamćenjem i često je rasejana, jedan od uzročnika takvog stanja može biti upravo nizak krvni pritisak.

Ovi simptomi se u većini slučajeva ne javljaju grupno, već postepeno, jedan po jedan, ili nekoliko njih odjednom. U svakom slučaju, ovakve tegobe ometaju normalno funkcionisanje obolelog i zahtijevaju liječenje. Dakle, kada je u pitanju lečenje krvnog pritiska, ono ponekad može da podrazumijeva i povećanje njegovih vrijednosti, a ne samo njihovo smanjenje.

Kako se liječi nizak krvni pritisak?
Svi gore spomenuti simptomi najčešće su posljedica smanjenog protoka krvi, zbog čega treba preduzeti mjere za podsticanje cirkulacije. Bolja prokrvljenost u arterijama i venama može se stimulisati primjenom određenih medikamenata, ali i prirodnim putem. Mi vam predlažemo 5 načina kako da se bez upotrebe lijekova borite protiv niskog krvnog pritiska i njegovih simptoma.

#1 Unosite dovoljno tečnosti
Sigurno već znate da odrasle osobe trebaju unositi bar osam čaša tečnosti dnevno. Ako imate nizak krvni pritisak ovo pravilo obavezno uzmite u obzir. Osim toga, potrudite se da tečnost prije svega bude voda (može i kisela). Izbjegavajte da pijete previše hladnu vodu, jer ona negativno utiče na proces varenja hrane.

#2 Neka vaši obroci budu manji a češći
Potrudite se da imate redovne obroke, jer ako ih preskačete, to za posljedicu može imati usporen dotok krvi. Ukoliko imate probleme sa hipotenzijom, usporen dotok krvi učiniće da se osjećate još više umorno i nećete moći da organizmu osigurate dovoljnu količinu energije.

Sa druge strane, i preobilni obroci nisu dobri, jer takođe mogu uzrokovati pad krvnog pritiska, s obzirom da će vaši organi za varenje biti preopterećeni, što će ponovo uzrokovati smanjenje dotoka krvi.

Za osobe sa niskim krvnim pritiskom najbolja opcija su manji a češći obroci, koji će doprineti uspostavljanju zdrave ravnoteže krvnog pritiska. Pored toga, ovakakvim režimom ishrane značajno smanjujete rizik od gojenja.

#3 Jedite koštunjavo voće i sjemenke
Stručnjaci tvrde da svako ko hoće da sačuva zdravlje srca i krvotoka treba da jede šaku koštunjavog voća ili sjemenki dnevno. Ove namirnice blagotvorno djeluju na rad žlijezda, i pospešuju cirkulaciju. Preporučuju se orasi, lješnici ili bundevino sjeme.

#4 Kava
Mnogi ljudi vjeruju da kava podiže vrijednosti krvnog pristiska, zbog čega je i piju svakoga jutra. Ovo donekle jeste tačno, jer kava neposredno nakon konzumiranja zaista podiže krvni pristisak. Međutim, sastojci iz kave djeluju kao diuretici, pa kasnije dolazi do ponovnog pada pritiska, zbog čega osobe sa niskim krvnim pristikom moraju da budu oprezne sa ovim napitkom. Maksimalna mjera za njih su dvije do tri šoljice kave dnevno.

#5 Jodirana sol
Nakon kave pojedite nešto slano, jer sol vezuje vodu u organizmu. Koristite jodiranu sol, jer je jod mineral koji podstiče cirkulaciju i rad štitnjače. Kuhanu hranu solite neposredno prije konzumiranja, pošto visoke temperature pri kuhanju uništavaju jod.
vijesti-x.com

Back to top button